Rubriky
Novinky

Podvody s DPH při dovozu aut ze Švýcarska

Autoimport group proto doporučuje požadovat po prodejcích ojetých automobilů dovážených ze Švýcarska potvrzení o zaplacení DPH (CLO) za kupovaný vůz.

V České republice i na Slovensku se začaly objevovat případy nového typu podvodu při dovozech ojetých vozů bez řádně zaplaceného DPH a případně i CLO u vozidel dovezených ze Švýcarska. Někteří dovozci se specializují na nákup vozů ve Švýcarsku. Při dovozu do EU (ČR, SK) dovážené zboží (v našem případě dejme tomu osobní auto) nepřihlásí k celnímu řízení a tím vyhnou celnímu dohledu. Toto DPH a případné CLO by následně měli zaplatit po dovozu do České republiky, na Slovensko. Mnoho z nich to však nedělá a vůz prodají do buď do spřízněného autobazaru, nebo na inzerát přímo zájemci. Státu tak vznikají ročně stamilionové škody. Novým majitelům vozů pak reálně hrozí problémy s celním úřadem, který doměří DPH a CLO navýšené o úrokovou sazbu vyhlášenou ČNB.

Jak to funguje?

  • Ve Švýcarsku je zakoupen vůz, který do ČR putuje buď na originálních značkách, nebo na převozkách.
  • Dovozce auto nepřihlásí k celnímu řízení a do ČR dorazí auto za které nebylo při vstupu do EU ani v ČR (SK) zaplaceno DPH a případně i CLO vypočítané z celní hodnoty zboží.
  • Vůz se prodá v autobazaru nebo na inzerát,
  • Nicnetušící zákazník odjíždí s vozem, za který nebyla zaplacena DPH a CLO.
  • Celní úřad může vůz po dobu vyšetřování daňového úniku vozidlo zabavit

„Řada dovozců pro účely tohoto podvodu zakládá nové firmy, vlastněné tzv. bílými koňmi. Po několika týdnech nebo měsících firmu, která dluží státu milióny korun na nezaplaceném DPH a CLU zlikvidují. Dluh tak vlastně zůstává na prodaných autech“.

A právě zde může být začátek problému pro důvěřivého zákazníka. „Pokud koupíte vůz od takovéhoto podvodného dovozce, může se vám stát, že v případě vyšetřování daňového úniku celní úřad automobil zabaví jako důkaz trestné činnosti. Může pak být zabaveno i několik let. Můžete se sice soudit s dovozcem, ale pokud se bude jednat o onoho bílého koně, zbudou Vám pouze oči pro pláč“.